Psy służbowe

Historia psów w bydgoskiej Straży Miejskiej rozpoczęła się w roku 2011. Właśnie wtedy została podjęta decyzja o wprowadzeniu do służby patrolowej przewodników ze specjalnie wyszkolonymi psami. Wybór padł na owczarka niemieckiego z linii użytkowej. Psy takie  dzięki zaciętości, odwadze oraz niezwykłej odporności, doskonale nadają się do pracy w służbach ratowniczych oraz mundurowych. Następnie zostały określone zagadnienia związane z zapleczem logistycznym, a także z zakupem psów, ich wyszkoleniem i przygotowaniem do służby. Wdrożono nowatorski system szkolenia. Psy zakupione w wyselekcjonowanych hodowlach, jako kilkutygodniowe szczeniaki, trafiały pod opiekę swoich przewodników. Przez kilka miesięcy były socjalizowane do warunków przyszłej pracy oraz szkolone do działań patrolowych i obronnych. Szkolenie odbywało się pod okiem doświadczonych instruktorów i pozorantów, a kończyło się egzaminem – atestem.

Pierwsze patrole z psami służbowymi pojawiły się na ulicach Bydgoszczy w sierpniu 2012 roku. Jako główne zadanie wyznaczone zostało patrolowanie osiedli z uwzględnieniem licznych terenów zielonych, parków i skwerów. Ponadto zabezpieczenie imprez masowych, współpraca z Policją i innymi instytucjami, to pozostałe zadania wykonywane z psami. Oprócz tego organizowane były liczne pokazy, podczas których zaprezentowany został wysoki poziom wyszkolenia psów oraz ich przewodników. Ze względu na pomyślny rozwój psów oraz dobry odbiór społeczny, w kolejnych latach grupa przewodników z psami była powiększana. Zapadła także decyzja o zakupie i wyszkoleniu dodatkowego psa, który wraz z przewodnikiem brał udział w zajęciach profilaktycznych w szkołach, przedszkolach, świetlicach oraz na festynach.

Psy służbowe wykorzystywane przez bydgoską Straż Miejską do działań patrolowych, mogą być w określonych przypadkach używane jako środki przymusu bezpośredniego. Zostało to uregulowane w ustawie z dnia 24 maja 2013 roku o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej.