Zasady funkcjonowania
Podstawa utworzenia:
- Uchwała Nr XL/1195/2001 Rady Miasta Bydgoszczy z dnia 27 czerwca 2001r. w sprawie systemu wideomonitoringu na terenie Miasta Bydgoszczy.
Podstawa obecnego funkcjonowania:
- Uchwała Nr LIV/1074/05 Rady Miasta Bydgoszczy z dnia 28 września 2005r. w sprawie zasad rozbudowy systemu wideomonitoringu na terenie Miasta Bydgoszczy.
Obsługa systemu:
Stała, fizyczna obsługa monitoringu miejskiego przypisana została Straży Miejskiej w Bydgoszczy.
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997r. o strażach gminnych (Dz.U.Nr 123, poz.779 ze zm.).
- Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 16 grudnia 2009r. w sprawie sposobu obserwowania i rejestrowania przy użyciu środków technicznych obrazu zdarzeń w miejscach publicznych przez straż gminną (miejską) (Dz. U. Nr 220,
poz. 1720).
- Uchwały Rady Miasta Bydgoszczy
Charakterystyka monitoringu
Cele:
- całodobowa identyfikacja i przeciwdziałanie naruszeń spokoju, porządku i bezpieczeństwa publicznego na terenie miasta i ustalanie ich sprawców.niedopuszczenie do niszczenia obiektów komunalnych i urządzeń użyteczności publicznej.
- wspomaganie służb porządkowych powołanych do zapewnienia spokoju, porządku i bezpieczeństwa publicznego na terenie miasta.
- utrwalania dowodów popełnienia przestępstwa lub wykroczenia, poprzez rejestrację i archiwizację zapisywanego w sposób ciągły obrazu z kamer.
Funkcje:
- Funkcja prewencyjna – to prewencja psychologiczna, co oznacza, że sama obecność kamer powoduje spadek przestępczości i innych negatywnych zjawisk społecznych.
- Funkcja bieżącego nadzoru – to zaobserwowanie podejrzanych lub niebezpiecznych wydarzeń już w momencie ich zaistnienia, co skraca czas interwencji służb.
- Funkcja archiwizacyjna – obraz zarejestrowany na macierzach dyskowych stanowi materiał dowodowy w postępowaniu dochodzeniowym.
- Funkcja wczesnego ostrzegania – np. w przypadku powstania pożarów, wypadków komunikacyjnych.
Zalety:
- szeroki wachlarz zastosowań operacyjnych, począwszy od zadań prewencyjnych, poprzez koordynację działań służb publicznych, po rejestrację zdarzeń i zapewnienie stosowanego materiału dowodowego.
- dbałość o ład i porządek w newralgicznych i najniebezpieczniejszych punktach miast, czy też w innych podobnych aglomeracjach.
- sprawne kierowanie ruchem drogowym i pomoc w prawidłowym zabezpieczaniu imprez rozrywkowych, sportowych, czy kulturalnych na terenie miasta.