W minionym roku bydgoska Straż Miejska przy wsparciu Prezydenta Miasta oraz poszczególnych wydziałów Urzędu Miasta Bydgoszczy, z sukcesem ubiegała się o dotację Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji na realizację autorskiego projektu pod nazwą „Bydgoszczanie odblaskowi i bezpieczni na drodze”. Było to możliwe dzięki ministerialnemu programowi „Razem Bezpieczniej”, który w drodze konkursu wyłonił, jako beneficjentów właśnie nasz projekt. Dzięki temu pozyskano dotację celową w znaczącej kwocie 50 000 zł, która spożytkowana została na realizację tego przedsięwzięcia.
Celem projektu „Bydgoszczanie odblaskowi i bezpieczni na drodze” była poprawa bezpieczeństwa na bydgoskich drogach, poprzez zmianę mentalności dzieci, młodzieży i dorosłych w kwestii używania odblasków oraz sprowokowanie do refleksji na temat „opłacalności” ich noszenia. Efekty projektu będą miały działanie dalekosiężne – nie ograniczą się bowiem tylko do czasu jego realizacji, ale przyniosą także korzyści w przyszłości. Ma on długofalowo podnieść świadomość mieszkańców Bydgoszczy w zakresie stosowania odblasków, które poprawiają widoczność na drodze wszystkich użytkowników ruchu drogowego.
Zajęcia edukacyjno – profilaktyczne, przekonujące do noszenia odblasków rozpoczęliśmy od dzieci przedszkolnych oraz ze szkół podstawowych. Następnie wśród młodzieży, nauczycieli i dorosłych, a także seniorów. Każda z tych grup poprzez aktywny udział w zajęciach, konkursach i olimpiadach wiedzy, zyskała praktyczne wskazówki z zakresu poprawy bezpieczeństwa na drodze ze szczególnym uwzględnieniem problematyki widoczności uczestników ruchu i sposobów jej poprawy.
Dzięki dotacji celowej MSWiA przekazanej przez Wojewodę Kujawsko – Pomorskiego, uczestnicy projektu pn. „Bydgoszczanie odblaskowi i bezpieczni na drodze”, zostali wyposażeni w różnorakie elementy odblaskowe (m.in. kamizelki, zawieszki, odblaski LED itp.), które w istotny sposób wpływają na bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu (piesi, rowerzyści).
Współpraca wielu podmiotów i instytucji (m.in. Komenda Miejska Policji w Bydgoszcz, Straż Miejska w Bydgoszczy, Wydział Edukacji i Sportu Urzędu Miasta Bydgoszczy, Wydział Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Bydgoszczy, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Bydgoszczy, Żandarmeria Wojskowa oraz harcerze i wolontariusze), która jest jednym z filarów krajowego programu „Razem bezpiecznej”, pozwoliła na sprawną realizację projektu. Był on rozplanowany na przestrzeni całego 2019 roku i obejmował następujące działania:
- przeprowadzenie na terenie placówek oświatowych w Bydgoszczy 1 386 godzin zajęć profilaktycznych skierowanych do dzieci i młodzieży oraz 12 godzin skierowanych do rodziców.
- 463 spotkania z przedstawicielami grona pedagogicznego,
- 1 309 kontroli prewencyjnych w okolicy i na terenie placówek oświatowych w Bydgoszczy.