W krajach Unii Europejskiej 22 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Ofiar Przestępstw. Od 25 lutego do 2 marca, po raz 13 jest organizowany Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw. Osoby pokrzywdzone przestępstwem, w ramach specjalnie zorganizowanych dyżurów mogą skorzystać z porady prawnej oraz z pomocy psychologicznej i socjalnej. W Straży Miejskiej w Bydgoszczy taki dyżur będzie pełnił zastępca komendanta Adam Dudziak. Pomoc i porady będzie można uzyskać 25 lutego, w godzinach od 10.00 do 14.00, w siedzibie Zespołu Interdyscyplinarnego do spraw Przemocy w Rodzinie przy ulicy Dunikowskiego 2.
Coroczna akcja, ma zwrócić szczególną uwagę na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem. Celem obchodów jest wzrost poczucia bezpieczeństwa osoby poszkodowanej poprzez udzielanie nie tylko bezpłatnej pomocy prawnej, ale przede wszystkim wskazanie instytucji, które na co dzień świadczą taką pomoc. W Ośrodkach Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem będą pełnione dyżury od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 18:00 oraz w sobotę w godzinach od 10:00 do 13:00. Dyżury będą pełniły osoby, które posiadają specjalistyczną wiedzę dotyczącą postępowania przygotowawczego oraz w zakresie postępowania wykonawczego. Na miejscu będzie można skorzystać z pomocy adwokatów, radców prawnych, aplikantów adwokackich i radcowskich, prokuratorów, funkcjonariuszy Policji, kuratorów sądowych i komorników.
Wykaz instytucji świadczących pomoc ofiarom przestępstw : http://www.bydgoszcz.po.gov.pl/po/wyk_inst.aspx
W celu poszerzenia wiedzy dotyczącej praw osób pokrzywdzonych, w Komendzie Straży Miejskiej w Bydgoszczy odbędzie się spotkanie dla funkcjonariuszy Straży Miejskiej oraz pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej z prokuratorem Markiem Heise. Spotkanie odbędzie się 27 lutego, o godzinie 8.00.