30 lat Straży Miejskiej w Bydgoszczy

Bydgoska Rada Miasta jako jedna z pierwszych w kraju dostrzegła potrzebę utworzenia umundurowanej formacji porządkowej i już w grudniu 1990 roku podjęła uchwałę w sprawie utworzenia Straży Miejskiej w Bydgoszczy. Organizowanie Straży rozpoczęło się wiosną 1991 roku. Na początku liczyła 55 strażników, którzy pełnili służbę w systemie dwuzmianowym. Patrole, początkowo tylko piesze, pojawiły się na ulicach Bydgoszczy 11 listopada 1991 roku. W kolejnym roku wprowadzono patrole zmotoryzowane przy wykorzystaniu pojazdu marki Nysa.

Dzisiejsza Straż to zupełnie inna formacja niż ta, którą mieszkańcy Bydgoszczy z pewnym zaciekawieniem obserwowali na ulicach miasta 30 lat temu. W istotny sposób wzrósł nasz zakres zadań, doczekaliśmy się własnej ustawy i szeregu przepisów wykonawczych, staliśmy się formacją jednolicie umundurowaną na terenie całego kraju. Oprócz pełnienia codziennej 24 godzinnej służby patrolowej, obsługujemy monitoring miejski, zajmujemy się konwojowaniem oraz ochroną obiektów miejskich, intensywnie włączamy się w zadania na rzecz ochrony środowiska, a w szczególności właściwej gospodarki odpadami. Prowadzimy również szeroką profilaktykę w bydgoskich przedszkolach i szkołach. Zdarzają się również sytuacje kryzysowe, podczas których Bydgoszczanie mogą liczyć na naszą pomoc. Wymienię tu chociażby działania związane z ptasią grypą w 2005 roku, zagrożenie falą powodziową w 2010 roku, a przede wszystkim obecną pandemię koronawirusa.

Pragnę podziękować wszystkim, którzy przez ostatnie 30 lat swoimi działaniami zbudowali mocną pozycję Straży w systemie porządku i bezpieczeństwa publicznego oraz przyczynili się do jej trwałego wpisania w krajobraz Bydgoszczy. W szczególności wyrazy uznania należą się wszystkim obecnym i byłym pracownikom Naszej formacji, którym życzę sukcesów w życiu zawodowym oraz prywatnym.

 

Jacek Anhalt
Komendant
Straży Miejskiej w Bydgoszczy

 

Fotorelacja z obchodów 30-lecia Straży Miejskiej w Bydgoszczy

 


Pliki do pobrania: