Parkowanie

Życie kierowcy nie jest łatwe. Dziury na drodze, korki, piraci drogowi i niedzielni kierowcy potrafią doprowadzić do szewskiej pasji każdego mistrza kierownicy. Nic jednak nie może równać się z szokiem, jaki przeżywa kierowca, który po powrocie do swojego samochodu… nie znajduje go na ulicy. Pierwsze, co przychodzi wówczas do głowy, to obawa, że samochód padł łupem złodzieja. Zanim jednak zrozpaczony kierowca zawiadomi Policję o kradzieży swojego auta, warto upewnić się, czy pojazd nie został usunięty z drogi z powodu nieprawidłowego parkowania. Najczęściej winę za tajemnicze zniknięcie samochodu ponosi bowiem sam kierowca. Informację o pojazdach usuniętych z drogi można uzyskać pod alarmowym numerem telefonu Straży Miejskiej 986 lub kontaktując się z Policją, która otrzymuje informacje o wszystkich samochodach odholowanych przez Straż.

 

Usunięcie pojazdu z drogi, nazywane popularnie odholowaniem, może nastąpić tylko w ściśle określonych przypadkach, wymienionych w art. 130a ustawy Prawo o ruchu drogowym. Strażnicy miejscy uprawnieni są do wydania dyspozycji usunięcia pojazdu tylko w trzech z tych przypadków.

 

1. Pozostawienie pojazdu w miejscu, gdzie jest to zabronione i utrudnia ruch lub w inny sposób zagraża bezpieczeństwu.

Sytuacje takie mają zwykle miejsce w przypadku zaparkowania samochodu w bramie, na skrzyżowaniu, w miejscu utrudniającym przejazd tramwaju lub ruch pieszych. O tym, że fantazja kierowców parkujących pojazdy w najbardziej nieprawdopodobnych miejscach nie zna granic, można przekonać się oglądając zdjęcia umieszczone poniżej w galerii.


2. Kierujący pojazdem nie zastosował się do znaku drogowego B-36, tj. „zakaz zatrzymywania się” z tabliczką T-24 wskazująca, że zaparkowany pojazd zostanie usunięty na koszt właściciela.

znak drogowy B-36 z tabliczką T-24

 

3. Pojazd nieoznakowany kartą parkingową został pozostawiony na miejscu przeznaczonym dla pojazdu samochodowego osoby niepełnosprawnej o obniżonej sprawności ruchowej.

Miejsca takie są oznakowane znakiem drogowym D-18a, tj. „parking – miejsce zastrzeżone”, pod którym znajduje się tabliczka T- 29 informująca o miejscu przeznaczonym dla pojazdu osoby niepełnosprawnej o obniżonej sprawności ruchowej.

znak drogowy D-18a z tabliczką T-29

 

Dodatkowo miejsca parkingowe przeznaczone dla osób niepełnosprawnych są oznaczone znakami poziomymi P-20 „stanowisko postojowe zastrzeżone – koperta” oraz P-24 „miejsce dla pojazdu osoby niepełnosprawnej”

znak drogowy P-20   

 

znak drogowy P-24

 

Ponadto w przypadku przeznaczenia stanowisk postojowych dla osób niepełnosprawnych należy wewnątrz "koperty" umieścić symbol osoby niepełnosprawnej (znak P-24) na nawierzchni barwy niebieskiej.

 

Przeważająca większość interwencji strażników miejskich, których efektem jest odholowanie pojazdu, to reakcja na zgłoszenia mieszkańców. Pod alarmowy numer 986 najczęściej dzwonią zdenerwowani kierowcy, którym zablokowano wyjazd z bramy lub garażu, motorniczowie tramwajów, na których drodze pozostawił pojazd kierowca oraz osoby niepełnosprawne, którym bezprawnie zajęto miejsce parkingowe. Zgłoszenia takie mają dla Straży Miejskiej priorytetowe znaczenie. Zawsze może okazać się, że unieruchomiony tramwaj wiózł pasażerów spieszących się do pracy, a kierowca samochodu, który nie może wyjechać z bramy musi szybko dojechać na przykład do lekarza.

 

Odholowanie samochodu wiąże się z poniesieniem przez kierującego znacznych wydatków. Dlatego po przybyciu na miejsce strażnicy miejscy w miarę możliwości starają się przede wszystkim odszukać kierowcę nieprawidłowo zaparkowanego pojazdu. Niejednokrotnie zdarzało się, że osoba, która swoim samochodem zablokowała ruch na ulicy przebywała w pobliżu. Jeżeli kierowcę pojazdu uda się odnaleźć przed wezwaniem holownika, jego spotkanie ze strażnikiem miejskim skończy się co najwyżej wypisaniem mandatu karnego. Niestety, próby odnalezienia kierowcy nie zawsze są skuteczne. Samochód zostaje wówczas usunięty z drogi i przewieziony na parking strzeżony. W takim przypadku kierowca musi dodatkowo pokryć koszt wykonania tej czynności oraz wnieść opłatę za przechowywanie pojazdu na parkingu strzeżonym.

 

TUTAJ dowiesz się, co należny zrobić, aby odzyskać odholowany pojazd

 

Poniżej galeria z przykładami „radosnego” parkowania. Wykonywane przez strażników zdjęcia mają na celu udokumentowanie zasadności podjętej przez nich interwencji, związanej z odholowaniem nieprawidłowo zaparkowanego pojazdu. Stanowią one również materiał dowodowy w przypadku skierowania sprawy do sądu.